back plus

Kontakt

Hvis du overvejer at lave LAR, er der en række personer, som kan hjælpe med spørgsmål. Her på siden kan du se, hvem du skal kontakte for at få hjælp til hvad. 

Konkrete spørgsmål om kloakken på din grund, f.eks. hvordan du lettest får separatkloakeret, eller hvordan kan en LAR-løsning se ud.

         Kontakt en autoriseret kloakmester. Nederst på siden kan du se en liste over de "grønne entreprenører", som har været på         LAR-kursus med Odder Spildevand.

Spørgsmål vedrørerende eksisterende kloak-forhold på din grund?

         Kontakt Byggesagsarkivet, mail: byggeri@odder.dk, tlf. 87 80 33 33 (spørg efter Byggeri)

Spørgsmål vedr. strategi og beslutninger vedrørende LAR i Odder Spildevands planer og projekter

         Kontakt Michael Lind Frandsen, Odder Spildevand, mail: mlf@ospv.dk, tlf. 87 81 27 20

Tillæg til spildevandsplan inkl. høring, myndighedsbehandling og godkendelser

         Kontakt Steen Terkildsen, Odder Kommune, steen.terkildsen@odder.dk

De grønne entreprenører

I forbindelse med at vi opfordrer kunderne i Odder Kommune til at håndtere regnvandet på egen grund med LAR, har Odder Spildevand indbudt de lokale kloakmestre, entreprenører og havearkitekter til et samarbejde. Vi har tilbudt et kursus i LAR, så fagfolkene er klædt på til de spørgsmål, kunderne måtte stille. Disse fagfolk vil gå under betegnelsen de ’grønne entreprenører’ og vil være særligt kompente til at arbejde med Lokal Afkobling af Regnvand (LAR).

Følgende entreprenører har gennemført et LAR-kursus ved Odder Spildevand:

VirksomhedAdresseEmail:Tlf.
Ørting Entreprenør - & kloakservice A/SHøjgårdsvej 10, 8300 Odderbjarmodan@bjarmodan.dk 86551489
O.T. AnlægDrammelstrupvej 126, 8300 Odderpost@ot-anlaeg.dk40943722
M.T. Anlæg & EntreprenørStrandvejen 119, 8300 Odderkloakmester@mtanlaeg.dk20307909
Lund og LandskabStampmøllevej 42, 8300 Odderjln@lundland.dk20305081
Odder kloakservice ApSBalshavevej 95, 8300 Odderoddertransport@mail.dk86540857
Carsten Næsted KjærSvinballevej 7, 8350 Hundslundcarsten-kjaer@c.dk21491793
Entreprenør John Kjær ApsOldrupvej 30, 8350 Hundslundjohn.kjaer@c.dk20218208
Kloakmesteren i Odder ApSLyngvejen 1, 8300 Odderbonde@kloakmesterenodder.dk21426022